26. 03. 2014.

Asertivna (nenasilna) komunikacija

Nenasilna komunikacija je ustanovljena na jeziku i komunikativnim vještinama koje, kako to u knjizi "Nenasilna komunikacija: jezik života" kaže Marshall Rosenberg, "jačaju našu sposobnost da ostanemo ljudska (saosjećajna) bića, čak i u teškim uslovima". 

U tom smislu, nenasilna komunikacija vodi ka preoblikovanju načina na koji se izražavamo i čujemo druge. Naše riječi, umjesto uobičajenih automatskih reakcija, postaju svjesni odgovori čvrsto utemeljeni u svijesti o tome šta opažamo, osjećamo i želimo. Usmjerava nas na iskreno i jasno izražavanje uz istovremeno obraćanje pažnje na drugoga s poštovanjem i empatijom.

U youtube videu psihologa Tatjane Divjak ukratko je opisan princip asertivne komunikacije, koji je posebno koristan u njegovanju i poboljšanju porodičnih odnosa, ali se može uspješno primijeniti i u bilo kojoj drugoj međuljudskoj komunikaciji.

https://www.youtube.com/watch?v=9J16PwIy6Ao




07. 03. 2014.

Isprobajte prodajni model AIDA u pisanju bilo kojeg teksta

Sposobnost da drugima „prodate“ svoje ideje odrediće uspjeh u vašem životu i karijeri koliko i bilo koji drugi faktor. 

Brian Tracy

Ovaj citat Brajana Trejsija, proslavljenog kanadskog biznis trenera i autora više bestselera u oblasti ličnog i profesionalnog razvoja, odličan je uvod u priču o poboljšanju naših vještina pisane komunikacije. Bilo da se radi o klasičnom poslovnom pismu ili poslovnom e- mail-u (više u ovom tekstu) ili o članku za web (pisala sam i o tome) nije na odmet steći što više korisnih znanja i vještina u pisanoj komunikaciji. Ovo prevashodno zbog toga što se mi svakim našim tekstom bukvalno „borimo“ za pažnju publike, koja je uglavnom zatrpana porukama.

Iako ovo nije tekst o prodaji (mada, u suštini, mi svakodnevno „nešto“ prodajemo, a da to nije klasičan proizvod, roba ili usluga) u tekstu na sajtu mindtools govori se o upotrebi prodajnog modela AIDA, i to u smislu pisanja teksta.

Svakodnevno smo bombardovani mnoštvom naslova koji su dizajnirani da okupiraju našu pažnju. U svijetu u kojem živimo dominira oglašavanje i informisanje - razni sadržaji koje nam isporučuju mediji, od novina do interneta, od plakata do radija i televizije. Svaka od tih oglasnih i informativnih poruka daje sve od sebe kako bi bila primijećena.

Ono što dobro znamo je i to da nisu samo reklamne poruke te koje moraju dati svoj maksimum u pridobijanju pažnje publike, nego je to i svaki izvještaj koji pišemo, prezentacija, web članak, poslovno pismo ili e-mail.

Budući da svijet oglašavanja postaje sve više konkurentan, tako i oglašavanje postaje sve sofisticiranije. Ipak, osnovna načela iza reklamnog materijala ostaju ista. Ovdje se misli na, prije svega, privlačenje pažnje i uvjeravanje nekoga da preduzme konkretnu akciju. Ova ideja je istinita zbog toga što se ljudska priroda ne mijenja. Osnovni zadatak pisaca reklama je da ljudima privuku pažnju na nešto, da bukvalno „ščepaju“ njihovu pažnju, da ih zainteresuju za svoj proizvod ili uslugu, a zatim da ih uvjere da poduzmu konkretne akcije, kao što je kupovina njihovog proizvod ili posjeta web stranice.

U pisanju bilo kojeg teksta možemo primijeniti poznati prodajni model AIDA.

  • Attention (pažnja)
  • Interest (interes)
  • Desire (želja)
  • Action (akcija)

Pažnja - interes - želja - akcija - to je logičan proces donošenja odluke o kupovini.

Kako koristiti AIDA model



Koristite model AIDA kada pišete tekst kojem je krajnji cilj da vaš čitalac nešto preduzme.

1. Pažnja

U našem pretrpanom medijskom svijetu morate biti brzi i direktni da zgrabite pažnju ljudi. Koristite snažne riječi ili slike koje će privući pogled čitaoca i učiniti da zastane i pročita ono što im imate za reći.

Naslov poruke ili subject e- mail-a ne smije da bude pretrpan riječima i neodređen, jer nam je cilj da primalac poruke istu pročita. Na primjer, da biste podstakli ljude da prisustvuju treningu firme o davanju povratnih informacija, e- naslov bi mogao da bude ovakav: „Koliko je efikasna Vaša poruka?“ Vjerovatnije će to više zainteresovati primaoca poruke od naslova kao što je: „Ove sedmice je seminar o povratnim informacijama“.

2. Interes

Ovo je jedna od najizazovnijih faza: Imate pažnju vaše ciljane publike, ali kako sada da zainteresujete čitaoca da svoje dragocjeno vrijeme utroši na čitanje i da vašu poruku razumije?

Sticanje interesa čitaoca je dublji proces nego privlačenje njegove pažnje. On će vam dati malo više vremena za to, ali morate ostati fokusirani na svoju poruku. To znači da mu sve relevantne informacije plasirate konkretno, kratko i jasno. najbolje je da tekst razbijete ne više manjih cjelina i da koristite podnaslove i buletirane liste.

3. Želja

Interes i želja kao koraci u procesu AIDA idu ruku pod ruku- kada ste pridobili pažnju i interes čitaoca, sada je potrebno da mu pomognete da shvati kako ono što mu nudite može da mu bude od koristi. Glavni način za to je pozivanje na svoje lične potrebe i želje.

Dakle, umjesto da jednostavno kažete „Naš seminar će vas naučiti kako da koristite povratne informacije da biste poboljšali svoje vještine“, objasnite to čitaocu tako da polazite od očigledne koristi za njega: „Uzmite ono što vam je potrebno od drugih ljudi štedeći vrijeme i frustracije, učeći kako da im date dobre povratne informacije“.

4. Akcija

Na kraju, budite vrlo jasni u tome šta želite da vaš čitalac preduzme. Npr. „Za više informacija posjetite http://prikomunikacija.blogspot.com/2014/03/isprobajte-proslavljeni-prodajni-model.html“. 

03. 03. 2014.

Šta se dogodi kada je glavni cilj medija profit?

U ovom odmjerenom govoru na TED konferenciji, britanski filmski producent i profesor Dejvid Patnam postavlja veliko pitanje o medijima: da li imaju moralnu obavezu da informišu građane, ili imaju slobodu da jure profit po svaku cijenu, kao i bilo koji drugi biznis? Njegovo rješenje za uspostavljanje balansa profita i odgovornosti je smjelo, i možda se nećete složiti. 

http://www.ted.com/talks/lang/sr/david_puttnam_what_happens_when_the_media_s_priority_is_profit.html