09. 02. 2013.

Kako uputiti konstruktivnu kritiku

Kritiku UVIJEK počnite iskrenom pohvalom.

Evo jedne tehnike o kojoj priča Del Karnegi u svojoj knjizi „Kako osvojiti prijatelje i uticati na druge“ a odnosi se na efikasno kritikovanje koje neće izazvati ogorčenost: počnite kritiku pohvalom.

Pohvala mora biti iskrena ili neće dati rezultate!

Ali, ako osoba prvo čuje nešto dobro o sebi, imaće manje izražen odbrambeni stav i lakše će primiti kritiku koja će uslijediti. Potom, nakon što kažete ono što ste morali, na kraju ponovo recite nešto pozitivno.

Evo primjera: „Pero, ono čemu sam se kod tebe uvijek divila jeste spremnost na naporan rad i ponos koji imaš zbog projekata na kojima radiš. Zbog toga sam se donekle iznenadila što posljednji projekat nije dorastao tvojim uobičajenim standardima. Svima se to ponekad desi, a dovoljno dobro te poznajem da mogu da tvrdim da ti se više nikada neće desiti.“

Upravo ste Peri dali kompliment, a potom kritikovali ne njega, već njegov rad.

Dali ste mu do znanja da se to i vama dešavalo, tako da se ne osjeća usamljeno ili izdvojeno od drugih. Potom ste mu ponovo uputili kompliment, suptilno mu dajući do znanja da se od njega definitivno očekuje bolji rad.

Autor knjige „Vještina ubjeđivanja“ Bob Burg  potvrđuje da, bez obzira na situaciju ili okolnosti u kojima koristite ovu tehniku, ona će motivisati drugu osobu da ispravi svoje ponašanje. 

Nema komentara:

Objavi komentar